W sobotę 25 maja 2019r . członkowie średzkiego PTTK oraz sympatycy wędrówek wybrali się na spacer w ramach nowego cyklu  „Zdobywamy wzgórza Wielkopolski”. Jako pierwsze wzgórze zostało zdobyte drugie wzniesienie w powiecie poznańskim, tzn. Dziewicza Góra o wysokości 144,9 m n.p.m.

Uczestnicy autokarem dojechali do miejscowości Czerwonak, skąd czerwonym szlakiem pieszym rozpoczęli wędrówkę najpierw ulicami, a chwilę później leśnymi ścieżkami. Choć w związku z wycinką fragmentów leśnych i nasadzeniami młodych drzewek ginęły znaki szlaku, szczyt został zdobyty bez problemu przez wszystkich uczestników i tych najmłodszych i tych najstarszych; wysokość względna Dziewiczej Góry to około 90 metrów. Po dużym pożarze w 1992 roku w Puszczy Zielonka, gdy spłonęło 250 ha lasu dla ochrony kompleksów leśnych postanowiono wybudować przeciwpożarową wieżę obserwacyjną. Stanęła ona w 2005 roku. Żelbetowa wieża ma 40 metrów wysokości, a na poziomie 30 metrów znajduje się taras widok owy. Aby tam się dostać uczestnicy pokonali 172 stopnie – ale warto było. Pogoda była sprzyjająca, widać było Poznań, a z drugiej strony cały kompleks Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonka.

Droga powrotna, łatwiejsza bo z górki, wiodła niebieskim szlakiem pieszym do Owińsk. Po drodze ze szczytu Dziewiczej Góry aż do leśniczówki Annowo dzięki tablicom edukacyjnym ścieżki przyrodniczo-leśnej „Dziewicza Góra” była możliwość poszerzyć wiedzę na temat lasu i gospodarki leśnej.
Podczas rajdu dwoje dzieci otrzymało legitymacje członkowskie PTTK.

Trasę prowadziła kol. Lidia Pazoła, a w rajdzie brało udział 28 uczestników, w tym 19 dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Środzie i Słupi Wielkiej.

{gallery}20190526Dziewicza{/gallery}